Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥lar 5831306



*

nr 583 1306


Skålar

på fot, 1 par, Gefle, Percy, Dia, 19


Kondition: nagg

Utrop:

100 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 maj 2009
kl 17:10:05


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/5 11:09:02 1      Vinnande bud
14/5 14:29:39 2      250 kr


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fot gefle keramik percy skålar svensk keramik svenska keramiker
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:13
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 19:40
  • 6180 SkÃ¥lar
    + fat, 7 delar, Kina, nutida. Längd: 19 cm, diamet..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:08
  • 6551 SkÃ¥lar
    + fat, Kina, 7+ 7 delar. Diameter: 11,5-15,5
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:43




Ladda ner broschyr