GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skålar 5831306
*
nr 583 1306
Skålar
på fot, 1 par, Gefle, Percy, Dia, 19
Kondition: nagg
Utrop:
100 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 maj 2009
kl 17:10:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/5 11:09:02
1
Vinnande bud
14/5 14:29:39
2
250 kr
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fot gefle keramik percy skålar svensk keramik svenska keramiker
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:13
-
6549 Grötskålar
3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:40
-
6180 Skålar
+ fat, 7 delar, Kina, nutida. Längd: 19 cm, diamet..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:08
-
6551 Skålar
+ fat, Kina, 7+ 7 delar. Diameter: 11,5-15,5
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:43
*
Skålar
Kondition: nagg
nr 583 1306
Skålar
på fot, 1 par, Gefle, Percy, Dia, 19
Kondition: nagg
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 18 maj 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 13/5 11:09:02 | 1 | Vinnande bud |
| 14/5 14:29:39 | 2 | 250 kr |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fot gefle keramik percy skålar svensk keramik svenska keramiker
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:13 -
6549 Grötskålar
3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:40 -
6180 Skålar
+ fat, 7 delar, Kina, nutida. Längd: 19 cm, diamet..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:08
-
6551 Skålar
+ fat, Kina, 7+ 7 delar. Diameter: 11,5-15,5
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:43



